Great Yarmouth Bird Club - recent records

Broad-billed Sandpiper logo
2010 Archived   Sightings

The following are largely unchecked and unverified records and should not be regarded as an official record until published in the Norfolk Bird Report. County and UK rarities that require descriptions to be submitted to the relevant rarities committees before formal acceptance are shown in bold text.

Many of the following records are provided by members of the Great Yarmouth Bird Club and local birders but for completeness reports from Rare Bird Alert, BirdGuides, BirdLine East Anglia, Birdnet, FocalPoint and the BirdForum are also included. Some of the reports from the bird information services of less rare species, fly-by seabirds, out of season occurrences or unusally high numbers should be treated with caution and unconfirmed sightings are shown as being 'claimed', 'reported' or 'estimated'. 'Probables' and 'possibles' are not included in the following summaries.

[January][February][March][April] [May] [June] [July] [August] [September] [October] [November] [ Return to GYBC Home Page]

31 December
Cantley BF:
Little Grebe 3, Mallard 200, Teal 1000, Shoveller 60, Gadwall 50, Wigeon 150, Pintail 5, Lapwing 200, Curlew, Ruff 4, Kingfisher
Ormesby Little Broad:
Smew (+ 5 Red-crested Pochard of unknown provenance)
Strumpshaw:
Lesser Redpoll 20, Common (Mealy) Redpoll 2

30 December
Breydon: Dark-bellied Brent Goose 14, Pale-bellied Brent Goose 130, Woodcock 2, Rock Pipit

29 December
Cantley Marshes: Eurasian White-fronted Geese 100 (+ Lesser White-fronted Goose of unknown provenance)

28 December
Breydon:
Pale-bellied Brent Goose 128, Dark-bellied Brent Goose 18, Grey Plover 46, Bar-tailed Godwit 116, Spotted Redshank 1, Wigeon 14,850
Cantley Marshes:
Taiga Bean Geese 100 (+ Lesser White-fronted Goose of unknown provenance)
Happisburgh:
Lapland Bunting 2
Haddiscoe:
Hen Harrier

27 December
Breydon:
Little Egret 2, Pale-bellied Brent Goose 100, Marsh Harrier 3, Hen Harrier, Peregrine, Merlin, Woodcock, Grey Plover 4, Barn Owl 2, Rock Pipit 2, Lapland Bunting
Buckenham:
Peregrine, Water Pipit
Cantley Marshes:
Taiga Bean Geese 60 (+ Lesser White-fronted Goose of unknown provenance)
Great Yarmouth: Mediterranean Gull 75

26 December
Belton Marshes:
Eurasian White-fronted Goose 44, Common Buzzard
Breydon:
Little Grebe 3, Little Egret 2, Dark-bellied Brent Goose 21, Pale-bellied Brent Goose 122, Sparrowhawk 1, Marsh Harrier 3, Hen Harrier 2, Peregrine Avocet 106, Kingfisher, Great Spotted Woodpecker
Cantley Marshes:
Taiga Bean Geese 73 (+ Lesser White-fronted Goose of unknown provenance)
Cantley BF:
Mallard 300, Gadwall 100, Teal 1000, Shoveller 8, Pintail, Goldeneye, Water Pipit
Filby:
Bittern 2

25 December
Haddiscoe:
Waxwing 40
Ludham:
Bewick's Swan 67, Whooper Swan 20

24 December
Breydon: Whooper Swan 7, Eurasian White-fronted Goose 88, Dark-bellied Brent Goose 6, Pale-bellied Brent Goose 91, Spotted Redshank, Glaucous Gull, Kingfisher
Buckenham:
Common Buzzard, Cetti's Warbler 2
Cantley Marshes:
Taiga Bean Geese 107, Eurasian White-fronted Geese 90, Water Pipit (+ Lesser White-fronted Goose of unknown provenance)
Heigham Holmes:
Eurasian White-fronted Goose 230 (+ feral Barnacle Goose 18)
Ludham:
Bewick's Swan 33, Whooper Swan 13
Strumpshaw:
Bittern 2, Barn Owl

23 December
Breydon: Eurasian White-fronted Goose 70, Pale-bellied Brent Goose 80
Buckenham: Taiga Bean Goose 11 (+ Lesser White-fronted Goose of unknown provenance)
Gorleston:
Cormorant 493
Surlingham:
Bittern

22 December
Belton Marshes:
Greylag Goose 157, Hen Harrier
Cantley Marshes:
Taiga Bean Goose 54, Hen Harrier, Peregrine 2 (+ Lesser White-fronted Goose of unknown provenance)
Great Yarmouth:
Long-tailed Duck 7 'reported'
Loddon:
Hen Harrier
Thorpe Marshes: Bittern

21 December
Breydon:
Pale-bellied Brent Goose 67, Caspian Gull (Keith Dye)
Buckenham:
Taiga Bean Goose 54 (+ Lesser White-fronted Goose of unknown provenance)
Burgh St. Peter:
Red Kite
Caister:
Snow Bunting 70
Gorleston:
Waxwing 20
Hardley:
Bewick's Swan 20
Hassingham:
Taiga Bean Goose 10, Common Buzzard, Barn Owl, Marsh Tit, Siskin 4 (+ escaped/released Reeve's Pheasant 2)
Hopton:
Snow Bunting

20 December
Breydon:
Bewick's Swan 46, Pale-bellied Brent Goose 67, Merlin, Barn Owl
Gorleston:
Cormorant 650
Great Yarmouth:
Long-tailed Duck 20 'reported'

19 December
Breydon: Pale-bellied Brent Goose 67, Goosander, Peregrine 1, Ruff 56, Lapland Bunting 12
Buckenham:
Marsh Harrier, Kingfisher, Stonechat, Water Pipit 4
Cantley Marshes:
Pink-footed Goose 2, Taiga Bean Geese 126, Eurasian White-fronted Geese 46 (+ Lesser White-fronted Goose of unknown provenance)
Rockland: Bewick's Swan 14, Waxwing 19
Strumpshaw:
Bittern 2, Bewick's Swan 10, Hen Harrier, Merlin, Water Pipit

18 December
Breydon: Little Grebe 2, Dark-bellied Brent Goose, Pale-bellied Brent Goose 67, Merlin, Barn Owl, Skylark 30, Rock Pipit, Bearded Tit 2, Lapland Bunting 3
Buckenham:
Bittern, Taiga Bean Goose 6 (+ Lesser White-fronted Goose of unknown provenance)
Burgh Castle:
Goosander
Filby:
(Red-crested Pochard 2 of unknown provenance)
Great Yarmouth:
Mediterranean Gull 45

17 December
Acle:
Waxwing 4
Breydon:
Pale-bellied Brent Goose 67, Dark-bellied Brent Goose, Marsh Harrier 5, Peregrine 2
Burgh Castle:
Gadwall 136
Cantley:
Common Buzzard 2
Gorleston:
Waxwing 18
Great Yarmouth:
Waxwing 4
Strumpshaw: Marsh Harrier 14, Hen Harrier, Water Pipit 12
Thorpe Marshes: Rough-legged Buzzard

16 December
Breydon:
Pale-bellied Brent Goose 83, Dark-bellied Brent Goose 4, Jack Snipe
Buckenham:
Taiga Bean Goose 54, Eurasian White-fronted Goose 19 (+ Lesser White-fronted Goose of unknown provenance, feral Barnacle Goose 24)
Haddiscoe: Rough-legged Buzzard

15 December
Breydon:
Pale-bellied Brent Goose 30, Lapland Bunting 2
Buckenham:
Taiga Bean Goose 50 (+ Lesser White-fronted Goose of unknown provenance)
Gorleston:
Turnstone 13

14 December
Buckenham:
Taiga Bean Goose 6 (+ Lesser White-fronted Goose of unknown provenance)
Burgh Castle:
Spotted Redshank, Black Redstart (+ hybrid Carrion X Hooded Crow)
Cantley Marshes:
Pink-footed Goose 80, Taiga Bean Goose 55, Eurasian White-fronted Geese 35 (+ hybrid Carrion X Hooded Crow)
Haddiscoe:
Rough-legged Buzzard
Strumpshaw:
Bittern

13 December
Breydon:
Marsh Harrier 3, Hen Harrier
Buckenham:
Taiga Bean Goose 99, Eurasian White-fronted Goose 76, Water Pipit 4 (+ Lesser White-fronted Goose of unknown provenance)
Burgh Castle:
Spotted Redshank, Black Redstart
Gorleston: Waxwing 56
Great Yarmouth:
Waxwing 12
Rollesby:
Goosander
Strumpshaw:
Bittern 2, Goshawk 'reported', Marsh Harrier 15, Hen Harrier, Water Rail 16, Waxwing 6, Bearded Tit 10, Cetti's Warbler 3, Northern Bullfinch 'reported'
Thurlton Marshes: Peregrine (+ escaped Ruddy Shelduck)

12 December
Breydon:
Bewick's Swan 5, Pink-footed Goose 2,000, Dark-bellied Brent Goose 17, Wigeon 8,000, Avocet 40, Black-tailed Godwit 400, Mediterranean Gull 30, Barn Owl 3, Rock Pipit 4, Lapland Bunting 12
Buckenham:
Pink-footed Goose 40, Taiga Bean Goose 111, Eurasian White-fronted Goose 22, Wigeon 4000, Peregrine 2, Water Pipit 3, Bearded Tit 2
Burgh Castle:
Black Redstart
Chedgrave:
Rough-legged Buzzard

11 December
Breydon:
Avocet 40
Chedgrave:
Hen Harrier, Rough-legged Buzzard, Woodcock 3 (+ escaped Ruddy Shelduck)
Great Yarmouth:
Woodcock, Waxwing 55, Chiffchaff
Horsey: Hen Harrier

10 December
Breydon:
Snow Bunting, Lapland Bunting 31
Chedgrave:
Pink-footed Goose 1,000, Marsh Harrier, Rough-legged Buzzard, Short-eared Owl, Barn Owl, Bearded Tit
Strumpshaw:
Bittern, Marsh Harrier, Water Rail, Lesser Redpoll 8, Bullfinch 2
Thorpe Marshes: (Escaped Ruddy Shelduck)

9 December
Breydon:
Hen Harrier

8 December
Ludham:
Common Crane 6
Gorleston: Waxwing 40
Strumpshaw:
Waxwing 20

7 December
Belton Marshes:
Smew
Cantley Marshes: Eurasian White-fronted Geese 19
Haddiscoe:
Hen Harrier 2
Strumpshaw:
Bittern 6, Marsh Harrier, Hen Harrier, Waxwing, Water Pipit, Hawfinch, Northern Bullfinch 'reported'

6 December
Great Yarmouth: Little Grebe, Woodcock, Sparrowhawk
Somerton Holmes:
(Ross's Goose of unknown provenance)
Strumpshaw:
Hawfinch

5 December
Breydon:
Mediterranean Gull 48
Buckenham:
Peregrine 2, Marsh Harrier, Water Pipit 2, Stonechat, Bearded Tit 2
Caister:
Snow Bunting 50
Cantley Marshes:
Eurasian White-fronted Goose 83, Taiga Bean Goose 6
Chedgrave:
Merlin
Great Yarmouth:
Mediterranean Gull 25
Hardley:
Lesser Spotted Woodpecker, Penduline Tit 'reported'
Strumpshaw:
Lesser Redpoll 2, Siskin 12, Northern Bullfinch 'reported' (+ feral Black Swan 2 - with chick)
Thurlton Marshes: Egyptian Goose 35 (+ escaped Ruddy Shelduck)
Stubb Mill: (Ross's Goose of unknown provenance)
Waxham:
(Ross's Goose of unknown provenance)

4 December
Breydon:
Buckenham: Eurasian White-fronted Geese 63, Marsh Harrier, Water Pipit 2, Lapland Bunting 3
Caister:
Firecrest
Cantley Marshes: Taiga Bean Goose 106, Jack Snipe, Water Pipit 5
Great Yarmouth:
Stonechat 3
Strumpshaw:
Hen Harrier, Water Pipit, Common (Mealy) Redpoll
Trimmingham: Waxwing 15

3 December
Breydon:
Buckenham:
Burgh Castle:
Great Yarmouth:
Sparrowhawk, Green Sandpiper
Thorpe Marshes:
Common Crane

2 December
Stalham: Waxwing 6
St. Olaves: Goosander 3
Strumpshaw: Hen Harrier 3, Water Pipit 3, Brambling 25

1 December
Burgh Castle: Black Redstart
Great Yarmouth:
Red-throated Diver, Dark-bellied Brent Goose 2, Shelduck 14, Long-tailed Duck 76 'reported', Mediterranean Gull
[RETURN TO TOP OF PAGE]

30 November
Acle: Waxwing
Gorleston: Red-throated Diver
Horsey: Smew 2, Common Crane 9
Strumpshaw:
Bittern 2, Marsh Harrier 23, Water Pipit (+ hybrid Carrion X Hooded Crow)
Stalham:
Waxwing 210
Sutton: Rough-legged Buzzard

29 November
Breydon: Kingfisher, Lapland Bunting 2, Stonechat
Cantley BF:
Mallard 80, Shoveller 200, Gadwall 30, Teal 350, Marsh Harrier, Lapwing 1000, Ruff 21, Common Snipe 37
Gorleston: Red-throated Diver, Mallard 12, Eider 5, Mediterranean Gull, Common (Mealy) Redpoll

28 November
Breydon: Dark-bellied Brent Goose 3, Hen Harrier, Merlin, Black Redstart, Snow Bunting, Lapland Bunting 12
Caister:
Great White Egret
G
orleston: Common Scoter 60
Horsey: Snow Bunting 2
Ormesby Little Broad:
(Red-crested Pochard 4 of unknown provenance)
Winterton:
Shore Lark 2

27 November
Caister: Snow Bunting 90

26 November
Breydon: Eurasian White-fronted Goose 5, Rock Pipit, Black Redstart
Buckenham:
Marsh Harrier 3, Water Pipit, Lapland Bunting
Burgh Castle:
Marsh Harrier 3, Curlew 65
Cantley Marshes:
Taiga Bean Goose 30, Eurasian White-fronted Goose 60
Strumpshaw: Bewick's Swan 5, Marsh Harrier 15, Waxwing, Water Pipit 4, Penduline Tit

25 November
Breydon: Short-eared Owl, Skylark 100, Lapland Bunting 21, Snow Bunting
Filby: Velvet Scoter
Strumpshaw: Bittern, Marsh Harrier 14, Water Pipit (+ hybrid Carrion X Hooded Crow)

24 November
Great Yarmouth: Waxwing 63
Strumpshaw: Water Pipit

23 November
Great Yarmouth: Waxwing 20

22 November
Buckenham: Water Pipit
Gorleston: Cormorant 125, Mediterranean Gull 6
Great Yarmouth: Waxwing 57

21 November
Buckenham: Little Egret 2, Marsh Harrier, Peregrine 2, Wigeon 2000
Cantley Marshes:
Taiga Bean Goose 60
Gorleston: Mediterranean Gull
Great Yarmouth: Waxwing 40
Happisburgh:
Velvet Scoter 7, Snow Bunting 3, Lapland Bunting 7
Strumpshaw:
Bittern, Marsh Harrier 10, Hen Harrier, Water Pipit
Thorpe Marshes:
Scaup, Snow Bunting

20 November
Breydon: Black Redstart
Buckenham:
Water Pipit 5
Cantley Marshes:
Taiga Bean Goose 43, Eurasian White-fronted Goose 32, Hen Harrier, Ruff 11, Water Pipit 5 (+ hybrid Carrion X Hooded Crow)
Filby:
Velvet Scoter
Great Yarmouth: Mediterranean Gull 47, Waxwing 33
Happisburgh:
Lapland Bunting 140
Strumpshaw: Hen Harier, Smew, Water Pipit 4, Starling 15000

19 November
Buckenham: Little Egret, Canada Goose 105, Rough-legged Buzzard, Ruff 2
Cantley Marshes:
Pink-footed Goose 60, Taiga Bean Goose 37, Eurasian White-fronted Goose 30, Barnacle Goose 25, Canada Goose 25, Dunlin 3
Filby:
Velvet Scoter (+ Red-crested Pochard of unknown provenance)
Happisburgh: Lapland Bunting 55
Ormesby Little Broad:
(Red-crested Pochard 3 of unknown provenance)
Strumpshaw:
Hen Harrier, Water Pipit (+ feral Black Swan 2)

18 November
Acle Straight: Merlin
Buckenham:
Barnacle Goose 25, Peregrine, Fieldfare 120
Great Yarmouth: Waxwing 59
Happisburgh:
Scaup, Velvet Scoter

17 November
Brograve: Eurasian White-fronted Goose 7, Barnacle Goose
Caister:
Snow Bunting 22
Cantley Marshes:
Pink-footed Goose 100, Taiga Bean Goose 26, Eurasian White-fronted Goose 35
Filby:
Velvet Scoter
Great Yarmouth: Waxwing 39
Horsey:
Purple Sandpiper, Snow Bunting 5
Ormesby Little Broad:
(Red-crested Pochard 5 of unknown provenance)

16 November
Buckenham: Merlin, Water Pipit 7, Lapland Bunting
Cantley Marshes:
Pink-footed Goose 44, Taiga Bean Goose 31, Barnacle Goose 25, Peregrine 2, Green Sandpiper, Ruff 2, Water Pipit 7, Lapland Bunting
Great Yarmouth: Waxwing 35
Horsey: Short-eared Owl, Snow Bunting 2
Strumpshaw: Waxwing 13, Water Pipit

15 November
Buckenham: Little Egret 3, Greylag Goose 299, Eurasian White-fronted Goose 8, Lapwing 640, Ruff 25, Golden Plover 24, Common Snipe 9, Dunlin 4, Green Sandpiper, Bearded Tit 16, Cetti's Warbler 6
Cantley BF: Little Egret, Shoveller 100, Teal 700, Marsh Harrier 3, Green Sandpiper 2, Ruff 13, Lapwing 800, Golden Plover 7, Curlew 38, Common Snipe 28, Water Pipit 2, Cetti's Warbler 2
Gorleston: Waxwing 21
Great Yarmouth:
Waxwing 48
Happisburgh:
Sooty Shearwater, Eider 38, Glaucous Gull, Little Gull 26, Pomarine Skua 2, Lapland Bunting 8
Ranworth:
Ring-necked Duck, Willow Tit

14 November
Gorleston: Mediterranean Gull
Great Yarmouth: Waxwing 85

13 November
Buckenham: Little Egret, Peregrine, Wigeon 3000, Golden Plover 500, Lapwing 1500, Water Pipit 3, Lapland Bunting
Cantley Marshes:
Taiga Bean Goose 60, Eurasian White-fronted Goose 9, Wigeon 150, Teal 20, Peregrine, Ruff 6, Lapwing 1200, Water Pipit
Gorleston: Mediterranean Gull
Strumpshaw: Water Pipit

12 November
Buckenham: Water Pipit 3, Lapland Bunting
Cantley Marshes:
Pink-footed Goose 62, Taiga Bean Goose 15, Ruff 9 (+ hybrid Carrion X Hooded Crow)
Gorleston: Mediterranean Gull, Grey Wagtail
Great Yarmouth: Waxwing 113

11 November
Great Yarmouth: Waxwing 30

10 November
Burgh Castle: Short-eared Owl
Gorleston: Glaucous Gull
Great Yarmouth: Waxwing 65
Happisburgh:
Sooty Shearwater, Pomarine Skua 2, Glaucous Gull, Little Gull 26, Lapland Bunting 8
Ranworth:
Ring-necked Duck
Winterton: Eider 95, Little Auk 3, Shorelark 6

9 November
Great Yarmouth: Waxwing 76, Firecrest
Happisburgh:
Sooty Shearwater, Balearic Shearwater, Gannet 175, Wigeon 80, Eider 70, Common Scoter 350, Velvet Scoter 10, Scaup, Little Gull 10, Kittiwake 300, Arctic Skua 2, Avocet
Waxham:
Sooty Shearwater 3, Velvet Scoter 6, Arctic Skua 2, Little Gull 2
Winterton: Sooty Shearwater 2, Eider 95, Little Gull 3

8 November
Gorleston: Gannet 18, Dark-bellied Brent Goose 230, Pintail 7, Mediterranean Gull 3, Little Auk
Great Yarmouth: Waxwing 100

7 November
Acle: Waxwing 3
Breydon:
Bewick's Swan 4, Spotted Redshank, Black Redstart
Gorleston: Great-crested Grebe 2, Gannet 2, Dark-bellied Brent Goose 121, Shelduck 3, Shoveller 3, Pintail 6, Wigeon 34, Eider 47, Common Scoter 5, Kittiwake 19, Turnstone, Purple Sandpiper, Mediterranean Gull 2
Great Yarmouth:
Woodcock 2, Redwing 2, Blackbird 45, Chiffchaff 3, Goldcrest 5, Siskin 2, Waxwing 100
Happisburgh:
Dark-bellied Brent Goose 8, Wigeon 11, Goldeneye 2, Common Scoter 100, Velvet Scoter, Eider 162, Kittiwake, Little Auk, Lapland Bunting 15 Hickling: Yellow-browed Warbler
Ormesby Little Broad: (Red-crested Pochard 4 of unknown provenance)
Trimingham:
Red-necked Grebe, Pale-bellied Brent Goose, Scaup 3
Winterton: Continental Coal Tit (Sean Offord)

6 November
Buckenham: Barnacle Goose 20, Pink-footed Goose 3, Wigeon 1500, Teal 100, Peregrine, Marsh Harrier, Golden Plover 500
Caister:
Lapland Bunting, Snow Bunting 30
Cantle BF:
Pink-footed Goose 200, Wigeon 50, Ruff 1
Gorleston: Cormorant 170, Mediterranean Gull
Great Yarmouth: Chiffchaff 3, Goldcrest 10, Long-tailed Tit 70, Brambling, Waxwing 130
Stubb Mill: Pallas's Warbler

5 November
Great Yarmouth: Waxwing 109
Hopton:
Mediterranean Gull 5, Wheatear
Ormesby Little Broad:
(Red-crested Pochard 4 of unknown provenance)
Rollesby:
Pink-footed Goose 100
Winterton:
Waxwing 2

4 November
Filby: Velvet Scoter
Great Yarmouth: Waxwing 104
Ormesby Broad:
Black-necked Grebe (+ Red-crested Pochard of unknown provenance)

3 November
Caister: Shorelark 4, Snow Bunting 10, Lapland Bunting
Filby:
Velvet Scoter
Great Yarmouth:
Waxwing 100
Stubb Mill:
Common Crane 3, Hen Harrier 3, Pallas's Warbler
West Somerton:
Waxwing 40

2 November
Filby: Velvet Scoter
Great Yarmouth: Waxwing 63
Ormesby Broad: Black-necked Grebe
Ormesby Little Broad:
(Red-crested Pochard of unknown provenance)
West Somerton: Waxwing 20

1 November
Breydon: Bean Goose, Common Buzzard 2, Waxwing 3, Lapland Bunting 2, Snow Bunting
Filby: Velvet Scoter
Great Yarmouth:
Waxwing 40
Happisburgh:
Waxwing
Horsey:
Black Redstart
Sea Palling:
Black Redstart
Winterton:
Northern Long-tailed Tit 9 (Andrew Grieve)
[RETURN TO TOP OF PAGE]

31 October
Burgh Castle: Great Northern Diver
Buckenham:
Eurasian White-fronted Goose 20, Pink-footed Goose 30, Ruff 11
Caister:
Hooded Crow
Cantle BF:
Marsh Harrier, Lapwing 800, Curlew 12, Golden Plover 22, Common Snipe 200, Green Sandpiper 2, Water Pipit 2, Rock Pipit, Cetti's Warbler 2, Goldfinch 25
Filby:
Velvet Scoter
Gorleston:
Black Redstart
Great Yarmouth:
Waxwing 50
Hopton:
Yellow-browed Warbler
Ormesby Little Broad:
(hybrid Ferruginous Duck)
Sea Palling:
Shorelark

30 October
Burgh Castle: Great Northern Diver
Filby:
Velvet Scoter
Great Yarmouth:
Waxwing 50
Ormesby Little Broad:
(hybrid Ferruginous Duck)
Winterton:
Bearded Tit 6, Chiffchaff

29 October
Filby: Velvet Scoter
Great Yarmouth:
Waxwing 42
Ormesby Little Broad:
(Red-crested Pochard 7 of unknown provenance, hybrid Ferruginous Duck)

28 October
Great Yarmouth: Waxwing 55
Winterton: Waxwing 8, Snow Bunting 5, Lapland Bunting

27 October
Buckenham: Peregrine, Golden Plover 500, Ruff 6,
Cantley BF:
Pintail 1 drake, Shelduck 17, Lapwing 645, Ruff 36, Green Sandpiper 2, Common Snipe 270, Avocet 3, Curlew 100, Barn Owl 2, Short-eared Owl, Grey Wagtail
Great Yarmouth:
Waxwing 21

26 October
Burgh Castle: Waxwing 8
Great Yarmouth:
Waxwing 22, Shorelark 2, Snow Bunting 5
Martham: Great Grey Shrike, Lapland Bunting 3
Winterton: Snow Bunting 13, Lapland Bunting 2

25 October
Gorleston: Waxwing 4
Great Yarmouth:
Little Auk, Waxwing 25, Firecrest, Shorelark 9, Lapland Bunting
Horsey:
Snow Bunting 10
Martham:
Great Grey Shrike
Winterton: Hen Harrier, Jack Snipe, Great Skua, Little Auk 2, Short-eared Owl, Snow Bunting 12

24 October
Caister: Grey Phalarope
Mundesley: Sooty Shearwater, Little Auk
Winterton: Little Gull 6, Rock Pipit 2, Snow Bunting 4

23 October
Buckenham: Barnacle Goose 25, Marsh Harrier 2, Ruff 9
Gorleston: Waxwing 7
Winterton: Brambling, Snow Bunting 4

22 October
Acle: Fieldfare 100
Breydon:
Great Northern Diver, Rough-legged Buzzard, Spotted Redshank 2
Sea Palling: Rough-legged Buzzard
Winterton: Shore Lark, Brambling

21 October
Ranworth: Ring-necked Duck
Winterton: Bean Geese 6, Woodcock 2, Lapland Bunting, Snow Bunting 5

20 October
Winterton: Great Northern Diver, Bean Geese 5, Great Skua, Brambling, Snow Bunting 2

19 October
Gorleston: Richard's Pipit
Happisburgh: Shorelark 7, Lapland Bunting 27
Winterton: Pallas's Warbler

18 October
Breydon: Eurasian White-fronted Goose 2, Lapland Bunting
Burgh Castle: Great Northern Diver
Gorleston: Rough-legged Buzzard
Happisburgh:
Richard's Pipit, Lapland Bunting 32
Winterton: Pallas's Warbler

17 October
Breydon: Spoonbill 4, Bewick's Swan 5
Burgh Castle: Great Northern Diver, Bewick's Swan 5, Dark-bellied Brent Goose, Little Egret 2, Bar-tailed Godwit 2, Long-tailed Tit 20, Barred Warbler, Common Redpoll 2
Casiter:
Sparrowhawk, Goldcrest 8, Redwing 6

16 October
Buckenham: Barnacle Goose 25, Wigeon 600, Marsh Harrier, Peregrine, Ruff 4,
Burgh Castle:
Great Northern Diver, Pomarine Skua
Great Yarmouth: Blackcap, Redwing 25, Song Thrush 10, Blackbird 25, Yellow-browed Warbler, Firecrest, Willow Warbler, Chiffchaff 10, Goldcrest 10, Coal Tit
Hopton:
Great Grey Shrike
Strumpshaw:
Great White Egret, Bittern 3, Marsh Harrier 14, Shoveler 280, Swallow, Fieldfare 40
Surlingham: Hen Harrier
Winterton: Manx Shearwater

15 October
Great Yarmouth: Sparrowhawk, Fieldfare 2, Blackcap 2, Robin 15, Yellow-browed Warbler, Firecrest, Willow Warbler 1, Chiffchaff 20, Goldcrest 30, Long-tailed Tit 2, Brambling
Waxham: Pallas's Warbler
Winterton: Chiffchaff 10, Lapland Bunting 12

14 October
Breydon: Hen Harrier, Short-eared Owl 2, Yellow-browed Warbler
Buckenham:
Eurasian White-fronted Goose 5, Egyptian Goose 83, Canada Goose 155, Barnacle Goose 26, Peregrine, Little Stint, Ruff 5, Barn Owl, Kingfisher, Grey Wagtail
Gorleston: Ring Ouzel
Great Yarmouth:
Chiffchaff 6, Blackcap, Goldcrest, Redwing 2, Yellow-browed Warbler 2
Hopton:
Shorelark 4
Waxham: Red-flanked Bluetail

13 October
Breydon: Hen Harrier, Merlin, Curlew Sandpiper, Short-eared Owl, Lapland Bunting 11
Freethorpe: Pink-footed Goose 600
Great Yarmouth:
Yellow-browed Warbler 2
Stubb Mill:
Red-breasted Flycatcher
Waxham: Common Crane 2, Wryneck, Yellow-browed Warbler, Red-flanked Bluetail, Common Redpoll, Lapland Bunting 2
Winterton: Woodlark, Jack Snipe

12 October
Caister: Redwing 6, Chiffchaff, Goldcrest 3, Brambling 2
Great Yarmouth:
Yellow-browed Warbler, Firecrest
Ranworth:
Ferruginous Duck
Waxham: Pallas's Warbler, Red-flanked Bluetail, Red-breasted Flycatcher, Lapland Bunting 3
Winterton: Black Redstart 2

11 October
Barton Broad: Ring Ouzel
Berney:
Little Stint
Casiter:
Mediterranean Gull 2, Redwing 200, Fieldfare 3, Song Thrush 6, Blackbird 10, Chiffchaff 12, Goldcrest 8, Blackcap, Lesser Redpoll 8
Gorleston: Cormorant 145, Teal 45
Happisburgh:
Lapland Bunting 5
Hopton:
Mediterranean Gull, Firecrest, Redstart
St. Olaves: Pink-footed Goose 1200
Strumpshaw:
Great White Egret
Waxham:
Merlin, Short-eared Owl, Pallas's Warbler, Firecrest 2, Brambling, Snow Bunting 6
Winterton: Shore Lark, Great Grey Shrike

10 October
Buckenham: Eurasian White-fronted Goose,Common Buzzard, Little Stint, Black-tailed Godwit 17, Ruff 10, Red-necked Phalarope, Fieldfare, Brambling 3, Lapland Bunting
Cantley BF: Green Sandpiper 3, Ring Ouzel
Gorleston:
Cormorant 75, Avocet 4
Great Yarmouth:
Purple Sandpiper 2, Redstart
Horsey:
Redstart 2
St. Olaves: Pink-footed Goose 800
Waxham:
Hen Harrier, Firecrest, Hooded Crow, Lapland Bunting 2
Winterton: Great Grey Shrike, Lapland Bunting

9 October
Breydon: Dark-bellied Brent Goose 5, Pintail, Knot 10, Avocet 100, Merlin, Peregrine, Mediterranean Gull 8, Arctic Tern
Buckenham:
Red Kite, Hobby, Little Stint, Red-necked Phalarope
Great Yarmouth: Woodcock 2, Robin 60, Song Thrush 75, Redwing 70, Ring Ouzel 3, Redstart, Blackcap 5, Chiffchaff 35, Willow Warbler 2, Radde's Warbler (Andy Wilkinson), Goldcrest 30, Siskin 16, Brambling 2
Gorleston:
Cormorant 125, Dark-bellied Brent Goose 135, Wigeon 20, Eider 3, Redstart 2, Whinchat, Brambling
Hopton:
Ring Ouzel 2
Horsey: Common Crane 3, Hen Harrier
Strumpshaw: Great White Egret
Winterton:
Hen Harrier 2, Woodlark, Shore Lark, Ring Ouzel, Redstart 4, Great Grey Shrike, Common Redpoll, Brambling 6

8 October
Breydon: Dark-bellied Brent Goose, Jack Snipe, Common Snipe 30
Winterton: Ring Ouzel, Redstart 2, Brambling

7 October
Breydon: Pintail, Jack Snipe, Common Snipe 30, Little Stint 2, Kingfisher
Trimmingham:
Hen Harrier, Ring Ouzel, Lapland Bunting

5 October
Breydon: Rock Pipit, Wheatear
Buckenham:
Peregrine, Wigeon 580, Barnacle Goose 27, Egyptian Goose 183, Little Stint, Ruff 9, Barn Owl
Gorleston: Lapland Bunting

4 October
Breydon: Spotted Redshank, Mediterranean Gull 18, Shorelark, Wheatear 7, Whinchat 2
Trimmingham: Ring Ouzel 2, Redstart 2

3 October
Gorleston: Sandwich Tern 4
Trimmingham: Ring Ouzel, Redstart
Winterton: Sooty Shearwater, Hobby, Wheatear 3

2 October
Great Yarmouth: Pied Flycatcher 3, Blackcap 4, Chiffchaff 10, Willow Warbler 10, Goldcrest 4
Happisburgh:
Shore Lark 2, Lapland Bunting 7
Horsey: Common Crane 28, Hobby, Lapland Bunting 3
Limpenhoe Marshes: Yellow-legged Gull, Mediterranean Gull
Walcott: Mediterranean Gull 2
Winterton:
Jack Snipe, Hen Harrier, Redstart

1 October
Breydon: Mediterranean Gull 70
Cantley BF:
Little Grebe 5, Wigeon 72, Teal 1240, Shoveler c280, Gadwall 12, Pintail 3, Lapwing 205, Ruff 5, Yellow Wagtail
Hopton:
Velvet Scoter, Redstart 2
Horsey: Common Crane 14
Limpenhoe Marshes: Yellow-legged Gull, Mediterranean Gull

[RETURN TO TOP OF PAGE]

September

Details to come later

[RETURN TO TOP OF PAGE]
27 August
Breydon: Teal 15, Sanderling 12, Common Sandpiper, Curlew Sandpiper 3, Spotted Redshank 3, Whimbrel, Ruff, Knot 34, Greenshank 6
Buckenham:
Little Egret 2, Hobby, Common Buzzard, Wood Sandpiper 2, Green Sandpiper 2, Common Sandpiper 6, Ruff 3
Cantley BF:
Water Rail 3, Greenshank 6, Common Sandpiper 2, Wood Sandpiper 2, Green Sandpiper 9, Bar-tailed Godwit, Black-tailed Godwit 4, Ruff 32, Dunlin 18, Black Tern, Common Tern 2, Barn Owl
Gorleston: Whinchat 2
Happisburgh: Redstart
Strumpshaw:
Osprey 2, Green Sandpiper
Waxham:
Great Skua 2, Arctic Skua 2, Yellow Wagtail, Whinchat 2, Wheatear 5, Lesser Whitethroat 5

26 August
Breydon: Grey Plover 2, Bar-tailed Godwit 15, Spotted Redshank, Ruff, Knot 8
Strumpshaw: Osprey

25 August
Breydon: Hobby, Greenshank 4, Knot 5, Bar-tailed Godwit 7, Ruff 1
Gorleston: Turnstone 3, Mediterranean Gull 2
Hickling: Greenshank
Strumpshaw:
Osprey, Green Sandpiper, Common Tern 3
Winterton:
Velvet Scoter 2, Guillemot 2

24 August
Berney: Marsh Harrier 2, Avocet 5, Golden Plover 8, Dunlin 60, Green Sandpiper, Curlew 20, Whimbrel 2, Black-tailed Godwit 2, Ruff 30, Red-necked Phalarope (Peter Allard), Barn Owl, Common Swift 8, Yellow Wagtail 6, Wheatear
Buckenham: Little Egret 2, Greylag Goose 500, Canada Goose 64, Egyptian Goose 6, Hobby, Greenshank, Green Sandpiper, Barn Owl 2, Common Swift 2
Cantley BF: Osprey, Greenshank 3, Green Sandpiper 2, Common Sandpiper 3, Black-tailed Godwit 3, (+ Ferruginous Duck of unknown provenance, Red-crested Pochard of unknown provenance)
Hopton:
Manx Shearwater 2, Osprey, Little Gull, Mediterranean Gull 25, Arctic Skua 5
Rockland: Barn Owl,
Strumpshaw:
Bittern, Osprey, Marsh Harrier 6, Common Swift
Surlingham:
Shoveler 5, Green Sandpiper 2
Winterton:
Velvet Scoter 2, Little Gull, Great Skua 2, Arctic Skua 3

23 August
Strumpshaw: Osprey

22 August
Breydon: Pintail, Greenshank 8, Common Sandpiper, Whimbrel, Knot 2, Mediterranean Gull 3
Buckenham:
Little Egret, Barn Owl 3, Marsh Harrier, Whinchat 2
Cantley BF: Hobby, Green Sandpiper 38, Common Sandpiper 4, Greenshank, Black-tailed Godwit 4, Whimbrel 10, Curlew 110, Wheatear
Gorleston:
Mediterranean Gull, Yellow-legged Gull, Kittiwake 6, Common Tern 131
Strumpshaw: Osprey
Winterton:
Velvet Scoter 2, Spotted Flycatcher, Yellow Wagtail, Wheatear 2

21 August
Breydon: Greenshank 7, Common Sandpiper, Knot, Mediterranean Gull 23
Cantley BF: Black-necked Grebe
Gorelston:
Mediterranean Gull, Yellow-legged Gull 4
Winterton: Velvet Scoter 2, Arctic Skua 10, Great Skua, Yellow Wagtail, Wheatear 2

20 August
Cantley BF: Little Grebe, Teal 55, Shoveler 80, Pintail, Coot 42, Wood Sandpiper 2, Green Sandpiper 35, Common Sandpiper 7, Greenshank, Whimbrel 2, Curlew 46, Ruff 3
Hardley: Pintail 5, Shoveller 50, Common Buzzard 3, Spotted Crake 'reported',
Hickling: White-winged Black Tern

19 August
Buckenham: Wheatear
Gorleston:
Whimbrel, Long-eared Owl
Hickling:
White-winged Black Tern

8 August
Buckenham: Golden Plover 2, Greenshank, Green Sandpiper 3
Gorleston: Gannet, Common Sandpiper, Turnstone 5, Yellow-legged Gull 4
Surlingham: Green Sandpiper 2
Winterton:
Greenshank 2, Redstart

17 August
Gorleston: Pied Flycatcher, Whinchat
Winterton: Sooty Shearwater, Manx Shearwater 8, Arctic Skua 8

16 August
Great Yarmouth: Pied Flycatcher
Hopton:
Spotted Redshank, Arctic Tern 10, Arctic Skua 2, Mediterranean Gull 2
Horsey: Great Skua
Winterton:
Manx Shearwater 2, Dotterel

15 August
Breydon: Spoonbill, Hobby, Grey Plover, Common Sandpiper 2, Greenshank 3, Knot 20, Spotted Redshank 3, Bar-tailed Godwit 10, Whimbrel
Gorleston:
Gannet 10, Greenshank, Turnstone 6, Yellow Wagtail 4, Pied Flycatcher, Whinchat 3
Great Yarmouth: Pied Flycatcher
Winterton: Fulmar 4, Sabine's Gull 'reported' Arctic Skua 16, Great Skua 6,

14 August
Cantley BF: Shelduck 26, Mallard 150, Shoveler 110, Gadwall 65, Coot 65, Whimbrel 11, Curlew 28, Green Sandpiper 41, Common Sandpiper 2, Greenshank 2
Winterton:
Redstart 2, Pied Flycatcher
Gorleston:
Common Sandpiper, Turnstone 2
Hopton:
Sooty Shearwater, Arctic Tern 2, Mediterranean Gull 10
Horsey:
Pied Flycatcher, Whinchat
Trimmingham: Pied Flycatcher 2, Whinchat
Winterton: Whimbrel 44, Pied Flycatcher 2, Wheatear 2

12 August
Breydon: Grey Plover, Greenshank 5, Cuckoo
Burgh Castle:
Green Sandpiper, Greenshank, Yellow Wagtail 108, Swallow 248,
Gorleston: Firecrest, Spotted Flycatcher

11 August
Breydon: Greenshank 9, Spotted Redshank 2, Grey Plover 3, Whimbrel
Gorelston: Common Sandpiper, Mediterranean Gull 2, Yellow-legged Gull, Common Tern 220

10 August
Breydon: Spotted Redshank, Greenshank 7, Knot 4, Little Tern, Sandwich Tern 3, Comon Tern 6
Gorleston: Yellow-legged Gull 2
Hickling: Pectoral Sandpiper

9 August
Breydon: Spotted Redshank 4, Greenshank 9, Little Tern 3
Hickling: Pectoral Sandpiper
Strumpshaw:
Little Egret, Hobby

8 August
Breydon: Hobby, Spotted Redshank, Whimbrel 15, Black Tern
Cantley BF: Teal 7, Whimbrel 12, Curlew 6, Green Sandpiper 33, Common Sandpiper 4, Kingfisher, Barn Owl, Yellow Wagtail 3
Gorleston:
Yellow-legged Gull 2
Hickling: Pectoral Sandpiper
Winterton:
King Eider (Andrew Grieve, Tim Hemmings)

7 August
Breydon: Kentish Plover (Pete Allard), Ringed Plover 48, Spotted Redshank, Whimbrel 14, Sanderling
Gorleston:
Gannet 6, Yellow-legged Gull, Kittiwake 3, Guillemot
Hickling: Pectoral Sandpiper, Wood Sandpiper 8, Little Gull

6 August
Hickling: Pectoral Sandpiper, Little Gull

5 August
Breydon: Merlin
Hopton: Whimbrel, Arctic Skua, Mediterranean Gull 5,

4 August
Gorleston: Yellow-legged Gull

3 August
Breydon: Greenshank 7, Little Tern 2
Surlingham:
Grasshopper Warbler

2 August
Breydon: Grey Plover 2, Spotted Redshank 3, Greenshank 7, Ruff, Turnstone 2, Little Tern
Gorelston: Common Scoter 13

1 August
Cantley BF: Peregrine, Green Sandpiper 10, Common Sandpiper 3, Greenshank, Ruff 2, Yellow Wagtail 2, Blackcap 1, Chiffchaff 2, Bearded Tit 10
Winterton: Mediterranean Gull 2, Razorbill

[RETURN TO TOP OF PAGE]

31 July
Breydon: Knot 4, Common Sandpiper, Greenshank 5, Spotted Redshank 3, Ruff, Little Gull, Little Tern 3, (+ hybrid Hooded Crow)
Hickling:
Green Sandpiper 2, Ruff 39, Little Gull
Hopton:
Little Gull 9, Mediterranean Gull 29, Arctic Tern

29 July
Great Yarmouth: Honey Buzzard 'reported'

28 July
Breydon: Greenshank 4, Knot 12, Golden Plover 67, Dunlin 58, Ruff, Whimbrel 4, Grey Plover, Mediterranean Gull 2, Yellow Wagtail 2 (+Ruddy Shelduck of unknown provenance)
Buckenham:
Little Egret 2, Barn Owl 2, Marsh Harrier
Burgh Castle:
Curlew 54
Hopton:
Arctic Skua, Little Gull, Mediterranean Gull 7
Winterton: King Eider (Andrew Grieve)

27 July
Breydon: Golden Plover 58, Greenshank, Knot, Teal 7, Shoveler 6, Ruff, Little Tern 12, Bar-tailed Godwit, Common Sandpiper 1, Arctic Tern, Mediterranean Gull
Hopton: Little Gull 3, Mediterranean Gull 4

26 July
Breydon: Spotted Redshank, Knot 8, Golden Plover 40, Sandwich Tern 2, Greenshank 3, Turnstone 2

25 July
Breydon: Greenshank 5, Sanderling, Spotted Redshank, Mediterranean Gull 4, Turnstone 4, Tufted Duck 3, Common Sandpiper

24 July
Breydon: Whimbrel 2, Little Ringed Plover, Knot 5, Common Sandpiper, Greenshank 9, Turnstone 2, Little Gull, Sandwich Tern 2, Mediterranean Gull 39
Cantley BF:
Green Sandpiper 36, Common Sandpiper 3, Ruff 5, Yellow-legged Gull, Bearded Tit 35
Haddiscoe:
Hobby, Quail
Gorleston:
Yellow-legged Gull
Hopton:
Gannet 19, Curlew 16, Little Gull, Mediterranean Gull, Kittiwake 25

23 July
Breydon: Hobby 1, Grey Plover 1, Greenshank 3, Mediterranean Gull 2, Little Gull 1, Sandwich Tern 3
Gorleston:
Common Scoter 15, Hobby
Hopton:
Common Scoter 115, Whimbrel 3, Little Gull, Mediterranean Gull 4
Trimmingham: Manx Shearwater 3, Arctic Skua

22 July
Breydon: Avocet 478, Whimbrel 2, Knot 4, Golden Plover 22
Gorleston: Little Tern 20
Hickling:
Little Ringed Plover 2, Avocet 8, Dunlin 16, Ruff 39, 16 Dunlin, Little Gull

21 July
Gorleston: Yellow-legged Gull, Little Tern 172

20 July
Cantley BF: Green Sandpiper 5, Common Sandpiper 1, Barn Owl 1
Gorleston:
Teal 4, Oystercatcher 8, Whimbrel 8, Mediterranean Gull, Little Tern 64

19 July
Breydon: White-rumped Sandpiper (Peter Allard)
Cantley BF: Little Egret, Hobby, Wood Sandpiper 2, Greenshank 2, Green Sandpiper 6, Ruff, Bearded Tit 6, Cetti's Warbler
Hoveton:
Crossbill 22

18 July
Breydon: Avocet 320, Golden Plover 6, Dunlin 180, White-rumped Sandpiper 2 (Peter Allard), Black-tailed Godwit 250, Spotted Redshank 4, Greenshank 3, Turnstone

17 July
Cantley: Hobby

16 July
Gorleston: Mediterranean Gull

15 July
Hopton: Manx Shearwater 2, Arctic Tern, Mediterranean Gull 4
Thorpe:
River Warbler

14 July
Breydon: Golden Plover12, Spotted Redshank 1, Greenshank 3, Whimbrel, Mediterranean Gull
Buckenham:
Black-tailed Godwit 6
Happisburgh:
Black Redstart

13 July
Hickling: Greenshank, Green Sandpiper, Ruff 26, Little Gull 2

12 July
Buckenham: Black-tailed Godwit 18, Dunlin 2, Common Tern
Waxham:
Little Egret, Green Sandpiper 6, Ruff 3
Gorleston:
Sandwich Tern 3
Hopton:
Whimbrel, Mediterranean Gull 2, Black Tern

11 July
Breydon: Hobby, Golden Plover 15, Grey Plover 3, Greenshank 2, Dunlin 37, Bar-tailed Godwit 3, Whimbrel, Mediterranean Gull
Thorpe: River Warbler (Chris Allen)

10 July
Breydon: Golden Plover 7, Grey Plover, Knot 3, Whimbrel, Mediterranean Gull 3
Thorpe: River Warbler (Chris Allen)

9 July
Breydon: Greenshank 5, Whimbrel 2
Buckenham: Marsh Harrier, Greenshank, Barn Owl
Cantley:
Grey Partridge
Thorpe: River Warbler (Chris Allen)

8 July
Gorleston: Yellow-legged Gull, Sandwich Tern
Thorpe: River Warbler (Chris Allen)
Waxham:
Black Redstart

7 July
Thorpe: River Warbler (Chris Allen)

6 July
Cantley: Little Egret, Hobby, Barn Owl 2, Bearded Tit, Cetti's Warbler 2
Hopton: Whimbrel, Mediterranean Gull 3, Arctic Skua
Thorpe: River Warbler (Chris Allen)

5 July
Buckenham: Ringed Plover 3, Black-tailed Godwit 10, Barn Owl 2
Gorleston:
Little Tern 3
Thorpe: River Warbler (Chris Allen)

4 July
Thorpe: Hobby, River Warbler (Chris Allen)

3 July
Aldeby: Caspian Gull
Breydon:
Spotted Redshank 4, Greenshank

2 July
Buckenham: Black-tailed Godwit 9, Whimbrel, Green Sandpiper 7, Common Snipe 6, Stonechat

1 July
Breydon: Shoveler 5, Ringed Plover, Dunlin 3, Mediterranean Gull 6, Little Gull, Cetti's Warbler
Buckenham: Little Egret 2, Avocet 3, Little Ringed Plover, Black-tailed Godwit, Green Sandpiper 2, Common Snipe 3, Barn Owl, Cetti's Warbler
[RETURN TO TOP OF PAGE]

June

Details to come later

[RETURN TO TOP OF PAGE]
18 May
Ranworth: Osprey

17 May
Ranworth: Osprey

16 May
Rockland: Little Gull

15 May
Barton: Mandarin
Strumpshaw: Hobby 3, Black-tailed Godwit, Little Gull, Cuckoo 3, Grasshopper Warbler, Spotted Flycatcher
Winterton: Woodchat Shrike

14 May
Winterton: Woodchat Shrike

13 May
Breydon: Avocet, Black-tailed Godwit 40, Greenshank 34
Rockland: Little Gull
Winterton: Woodchat Shrike

12 May
Winterton: Woodchat Shrike

11 May
Great Yarmouth: Pied Flycatcher 3
Winterton: Woodchat Shrike

10 May
Gorleston: Hobby, Yellow Wagtail
Horsey: Spoonbill, Grasshopper Warbler
Strumpshaw: Common Sandpiper, Whimbrel, Bar-tailed Godwit, Little Gull
Winterton: Woodchat Shrike

9 May
Breydon: Spoonbill
Ormesby: Honey Buzzard
Rockland:
Hobby 3, Little Gull
Runham:
Hobby
Waxham:
Whimbrel 18
Winterton: Whinchat, Woodchat Shrike, Hooded Crow

8 May
Hickling: Wood Sandpiper 4
Rockland: Hobby, Little Gull
Winterton: Woodchat Shrike

7 May
Winterton: Woodchat Shrike

6 May
Breydon: Garganey, Greenshank 6, Spotted Redshank, Whimbrel 7, Little Gull, Arctic Tern
Hickling: Wood Sandpiper 4
Rockland:
Osprey, Hobby, Arctic Tern 4, Little Gull, Grasshopper Warbler
Strumpshaw:
Little Gull
Waxham:
Whimbrel 17, Ring Ouzel 3
Winterton: Woodchat Shrike

5 May
Breydon: Spoonbill
Hickling: Wood Sandpiper 4
Strumpshaw: Common Redstart
Waxham:
Whimbrel 18, Ring Ouzel 4
Winterton: Woodchat Shrike

4 May
Gorleston: Wood Warbler
Hickling: Wood Sandpiper 3
Rockland:
Little Gull
Strumpshaw:
Little Gull, Hobby 4, Swift 1461, House Martin 167, Swallow 63
Waxham:
Whimbrel 12
Winterton:
Common Buzzard, Hobby 2, Guillemot 2, Yellow Wagtail 2, Ring Ouzel 2, Wheatear 2, Woodchat Shrike, Linnet 392, Goldfinch 24

3 May
Buckenham: Avocet 4, Common Swift 6, House Martin 3
Hickling: Greenshank, Wood Sandpiper 7
Waxham: Cetti's Warbler, Whimbrel 18, Bar-tailed Godwit, Ring Ouzel
Winterton:
Wheatear 3, Ring Ouzel, Woodchat Shrike

2 May
Happisburgh: Golden Pheasant, Lesser Whitethroat
Hickling:
Wood Sandpiper 6
Strumpshaw:
Little Gull
Winterton: Woodchat Shrike

1 May
Breydon: Spoonbill, Greenshank 24, Common Sandpiper 2
Buckenham: Hobby 2, Yellow Wagtail, Wheatear 5
Claxton: Montagu's Harrier
Happisburgh:
Peregrine, Wheatear 5
Lessingham: Wheatear 3
Potter Heigham:
Montagu's Harrier
Strumpshaw: Montagu's Harrier, Hobby, Whimbrel, Little Gull, Arctic Tern, Turtle Dove 3, Wheatear 3
Winterton: Montagu's Harrier, Grey Wagtail, Wheatear 9, Whinchat 2, Ring Ouzel, Woodchat Shrike
[RETURN TO TOP OF PAGE]
30 April
Barton: Common Tern 35, Kingisher
Breydon:
Spoonbill, Greenshank 25
Happisburgh: Fieldfare, Wheatear 10
Horsey: Montagu's Harrier
Winterton: Montagu's Harrier, Woodchat Shrike

29 April
Breydon: Marsh Warbler 'reported'
Great Yarmouth: Grey Plover 7, Greenshank 20, Turnstone 2, Common Swift 3,
Happisburgh:
Blue-headed Wagtail 2, Ring Ouzel 2, Wheatear 2
Hickling:
Osprey, Wood Sandpiper
Horsey:
Montagu's Harrier
Waxham: Montagu's Harrier, Whimbrel 7, Ring Ouzel 3
Winterton:
Montagu's Harrier, Merlin, Stone Curlew, Lesser Whitethroat, Whinchat, Ring Ouzel 6, Woodchat Shrike

28 April
Barton: Little Gull, Black Tern 2
Breydon:
Greenshank 21, Lesser Whitethroat, Ring Ouzel 2, Wheatear 13
Great Yarmouth: Little tern 6, Wheatear 4
Happisburgh: Garden Warbler, Redwing 2
Hickling:
Wood Sandpiper 2
Strumpshaw:
Wheatear 3
Waxham:
Montagu's Harrier, Red Kite 2, Tawny Pipit, White Wagtail 3, Ring Ouzel, Whinchat 2
Winterton:
Whinchat, Woodchat Shrike

27 April
Breydon: Greenshank 15, Short-eared Owl, Blue-headed Wagtail, Wheatear 19, Ring Ouzel 4
Strumpshaw:
Hen Harrier
Waxham: Ring Ouzel 2
Winterton: Ring Ouzel 3

26 April
Breydon: Spoonbill, Greenshank 3, Woodlark, Yellow Wagtail 8, Wheatear 21, Ring Ouzel 3
Buckenham: Whimbrel, Black-tailed Godwit 25, Whinchat
East Ruston:
Fieldfare
Gapton:
Hobby
Hickling:
Spoonbill, Greenshank 3, Wood Sandpiper 3, Whimbrel
Ormesby: Turtle Dove
Whimpwell:
Ring Ouzel
Winterton:
Little Egret 2, Hobby 2, Greenshank, Red-rumped Swallow (Tim Hemmings), Tree Pipit 2, Ring Ouzel 3

25 April
Breydon: Tufted Duck 13, Greenshank 10, Sandwich Tern 2, Cuckoo, Ring Ouzel, Wheatear 18
Buckenham:
Greenshank, Whinchat
Happisburgh:
Red Kite, Garden Warbler, Redstart, Redwing
Hickling:
Wood Sandpiper
Strumpshaw:
Honey Buzzard 2 'reported', Hobby, Jack Snipe, Wood Sandpiper, 5 Little Gull, Cuckoo, Tree Pipit, Ring Ouzel, Wheatear 3, Grasshopper Warbler 7
Winterton: Hobby, Woodlark, Yellow Wagtail 6, Tree Pipit, Lesser Whitethroat 3, Ring Ouzel, Black Redstart, Wheatear 20

24 April
Breydon: Spoonbill 2, Greenshank 12, Little Gull 51, Arctic Tern 16, Ring Ouzel, Wheatear 4
Buckenham:
Black-tailed Godwit 7, Wheatear 3
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Hen Harrier
Hickling:
Garganey, Bar-tailed Godwit, Cuckoo, Grasshopper Warbler
Strumpshaw:
Hobby, Tree Pipit, Wheatear 3
Surlingham: Hobby, Cuckoo, Ring Ouzel
Waxham:
Whimbrel 5, White Wagtail 2, Ring Ouzel 5, Wheatear, Grasshopper Warbler
Winterton: Red Kite, Yellow Wagtail, Ring Ouzel

23 April
Breydon: Hen Harrier, Greenshank 12, Common Sandpiper
Burgh Castle: Black-tailed Godwit 606, Whimbrel 20, Spotted Redshank 6, Greenshank 2
Happisburgh: Common Swift
Hemsby:
Redstart
Hickling:
Spotted Redshank, Ruff, Little Gull, Grasshopper Warbler
Hoveton:
Ring Ouzel
Strumpshaw:
Ring Ouzel
Waxham: Ring Ouzel 7
Winterton: Whimbrel 8, Common Swift, Yellow Wagtail 5

22 April
Breydon: Wheatear 6, Lesser Whitethroat
Buckenham:
Arctic Tern 2
East Ruston: Common Buzzard 3
Strumpshaw:
Whitethroat, Ring Ouzel
Waxham: Ring Ouzel 9

21 April
Breydon: Hen Harrier, Greenshank 2, Whimbrel 3
Buckenham:
Mute Swan 80, Wigeon 30, Pochard, Whimbrel, Black-tailed Godwit 12, Yellow Wagtail 2, Wheatear
East Ruston: Common Buzzard 3, Sedge Warbler
Gorleston: Great Skua
Strumpshaw:
Turtle Dove, Tree Pipit, Wheatear, Ring Ouzel
Waxham: Yellow Wagtail 4, White Wagtail, Ring Ouzel 9

20 April
Breydon: Wheatear 3
Buckenham:
Avocet 13, Black-tailed Godwit 9, Curlew 4
Burgh Castle: Short-eared Owl
Dilham:
Common Buzzard 2
Eccles:
Purple Sandpiper
Great Yarmouth: Garganey 2
Happisburgh: Redstart
Potter Heigham:
Whimbrel 9, Ring Ouzel 2
Waxham: Wheatear, Ring Ouzel 2
Winterton: Whimbrel, House Martin 2, Yellow Wagtail 2, Wheatear 8, Black Redstart

19 April
Breydon: Greenshank 4
Buckenham:
Whimbrel, Black-tailed Godwit 2, Swallow 20, White Wagtail, Yellow Wagtail 2
Burgh Castle: Black-tailed Godwit 621
Great Yarmouth:
Garganey 2, Pochard 2, Tufted Duck 3, Willow Warbler, Firecrest
Hickling: Greenshank 3, Cuckoo

18 April
Buckenham: Marsh Harrier, Avocet 9, Black-tailed Godwit 5, Curlew 5, Yellow Wagtail, Wheatear
Filby: Little Gull
Gorleston:
Goshawk, Garden Warbler, Firecrest
Great Yarmouth: Garganey 2
Happisburgh: Marsh Harrier, Golden Plover 2, Common Whitethroat
Reedham:
Peregrine
Strumpshaw: Grasshopper Warbler
Waxham:
Ring Ouzel 2
Winterton: Golden Plover 150, Purple Sandpiper, Mediterranean Gull 2, Yellow Wagtail 2, Sedge Warbler

17 April
Barton: Common Tern 10, Arctic Tern
Breydon:
Greenshank
Buckenham:
Avocet 17, Black-tailed Godwit 6, Bar-tailed Godwit 2, Green Sandpiper 2, Yellow Wagtail, Sedge Warbler 3
Great Yarmouth: Garganey 2, Common Buzzard 14, Firecrest
Hardley: Wood Sandpiper, Green Sandpiper, Grasshopper Warbler
Hickling: Teal 125, Garganey, Whimbrel
Strumpshaw: Common Buzzard 2, Green Sandpiper, Yellow Wagtail, Grasshopper Warbler, Reed Warbler, Common Whitethroat
Winterton:
Red Kite, Marsh Harrier 3, Hen Harrier, Common Buzzard 15, Whimbrel 9, Yellow Wagtail 3, Cetti's Warbler, Common Whitethroat

16 April
Barton: Common Tern 9
Buckenham:
Little Egret, Wigeon 50, Teal 30, Marsh Harrier, Avocet 30, Grey Plover 1, Black-tailed Godwit 4, Curlew 38
Great Yarmouth: Garganey 2
Happisburgh: Common Buzzard 13

15 April
Horsey: Tree Pipit
Winterton: Tree Pipit, Wheatear

14 April
Acle Straight: Common Crane
Gorleston:
Gannet 77
Burgh Marshes:

13 April
Waxham: Willow Warbler 3, Ring Ouzel

12 April
Breydon: Sparrowhawk, Grey Plover 8, Knot 13, Green Woodpecker, Common Whitethroat 2
Hardley:
Lapland Bunting ' reported'

11 April
Breydon: Grey Plover 4, Greenshank, Bar-tailed Godwit 13
Buckenham:
Avocet 20, Black-tailed Godwit 2
Burgh Marshes: Spotted Redshank 2

10 April
Breydon: Sanderling 17, Spotted Redshank, Sandwich Tern 4, Green Woodpecker, White Wagtail, Willow Warbler
East Somerton:
Kingfisher
Strumpshaw:
Garganey, Whimbrel, Green Sandpiper, Water Pipit
Winterton: Common Buzzard 2, Wheatear 3

9 April
Breydon: Sanderling 6
Buckenham:
Avocet 25, Little Ringed Plover 2, Golden Plover 3, Water Pipit, Yellow Wagtail 3, Sedge Warbler 2
Burgh Marshes:
Red Kite
Happisburgh:
Mediterranean Gull, Sand Martin 2, White Wagtail, Wheatear 3
Waxham:
Ring Ouzel 2

8 April
Acle Straight: Osprey
Hopton:
Little Ringed Plover
Wroxham: Common Tern 2

7 April
Buckenham: Garganey, Water Pipit 3
Great Yarmouth:
Sparrowhawk, Yellow Wagtail, Tree Pipit, Chiffchaff 5, Blackcap 3,
Gorleston:
Mediterranean Gull
Happisburgh:
Sand Martin
Horsey: Shore Lark 2
Winterton:
Blackcap

6 April
Buckenham: Garganey
Great Yarmouth:
Black Redstart
Hopton:
Whitethroat
Horsey:
Shore Lark 2
Hoveton:
Crossbill 23
Winterton:
Rock Pipit, Sand Martin 2, Hooded Crow

5 April
Buckenham: Little Egret, Garganey, Marsh Harrier, Avocet 4, Water Pipit 12
Burgh Castle: Swallow, Yellow Wagtail
Burgh Marshes:
Avocet 150, Black-tailed Godwit 350
Horsey:
Shore Lark 2
Winterton:
Purple Sandpiper 2

4 April
Buckenham: Avocet 6, Water Pipit 5, White Wagtail
Burgh Marshes
: Spotted Redshank 4
Happisburgh:
Common Buzzard, Fieldfare
Horsey:
Shore Lark 2
Winterton: Peregrine, Whimbrel, Purple Sandpiper, Rock Pipit, Wheatear

3 April
Berney: Ring Ouzel
Breydon:
Dunlin 450, Greenshank
Brundall:
Ring Ouzel
Buckenham: Little Egret, Garganey, Peregrine, Swallow
Hopton:
White Wagtail, Firecrest, Black Redstart
Lessingham:
Common Buzzard
Strumpshaw: Garganey 2, Ring Ouzel
Winterton:
Hooded Crow, Black Redstart

2 April
Berney: Spoonbill
Buckenham:
Pink-footed Goose, Garganey, Common Buzzard 2, Merlin, Avocet 4, Swallow, Wheatear
Fritton Marshes:
Cetti's Warbler
Great Yarmouth:
Black Redstart
Happisburgh:
Dark-bellied Brent Goose
Loddon:
Red Kite
Rollesby:
Swallow 2
Winterton:
Black Redstart

1 April
Breydon: Green Sandpiper, Mediterranean Gull 4, Short-eared Owl,
Caister:
Wheatear
Gorleston:
Sanderling 5
[RETURN TO TOP OF PAGE]
31 March
Hemsby: Firecrest
Hopton:
Mediterranean Gull 2, Firecrest

30 March
Cantley: Swallow
Great Yarmouth:
Caspian Gull
Happisburgh:
Firecrest
Strumpshaw:
Garganey, Whimbrel, Sand Martin 144, House Martin 2, Swallow 84,Sedge Warbler 5, Willow Warbler 10, Blackcap 3
Upton: Rough-legged Buzzard, Swallow, Ring Ouzel
Winterton:
Swallow 3, Chiffchaff 3, Willow Warbler

29 March
Haddiscoe/Chedgrave Island: Rough-legged Buzzard
Hopton:
Mediterranean Gull, Firecrest
Strumpshaw:
Bittern, Firecrest
Winterton:
Blackcap 3, Black Redstart, Brambling

28 March
Burgh Castle: Spoonbill, Alpine Swift 'reported'
Caister:
Woodcock
Happisburgh: Swallow 3, Black Redstart 2
Winterton:
Common Buzzard, Swallow, Wheatear, Black Redstart, Firecrest

27 March
Breydon: Osprey
Burgh Castle:
Common Crane 6
Gorleston:
Firecrest 2, Black Redstart
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Rough-legged Buzzard
Happisburgh:
Short-eared Owl 2, Sand Martin
Hickling:
Willow Warbler
Strumpshaw:
Bittern 4, Water Pipit, Sand Martin 121, Blackcap, Willow Warbler 7
Winterton:
Swallow

26 March
Breydon: Red Kite, Hen Harrier (+ escaped Saker Falcon)
Buttle:
Jack Snipe, Water Pipit 2
Gorleston:
Long-eared Owl
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Rough-legged Buzzard
How Hill: Willow Warbler
Winterton:
Swallow, White Wagtail, Black Redstart 3, Firecrest 2

25 March
Breydon: Sandwich Tern 2
Hopton:
Firecrest
Waxham: Hen Harrier, Merlin

24 March
Breydon: Black-tailed Godwit 640, , White Wagtail, Ring Ouzel
Gorleston: Cormorant 111
Great Yarmouth:
Alpine Swift (Keith Bamford)
Happisburgh:
Black Redstart 2
Hickling: Red Kite, Brambling

23 March
Burgh Castle: Shelduck 13, Avocet 98, Black-tailed Godwit 250
Great Yarmouth:
Swallow, Black Redstart 3
Horsey: Hen Harrier, Wheatear 6
Winterton: Hen Harrier, Chiffchaff

22 March
Breydon: Knot 65, Sanderling 21, Mediterranean Gull, White Wagtail
Buckenham:
Garganey
Gorleston:
Black Redstart
Hopton: White Wagtail, Wheatear 2, Brambling
Hoveton:
Rough-legged Buzzard, Chiffchaff
Strumpshaw: Bittern 3, Red Kite
Winterton:
Alpine Swift (Colin), Black Redstart

21 March
Buckenham: Garganey, Avocet 7, Little Ringed Plover 1, Dunlin 8, Ruff 10, White Wagtail 1, Water Pipit 2
California:
Hooded Crow
Great Yarmouth:
Black-throated Diver 'claimed'
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Hen Harrier, Marsh Harrier 3, Rough-legged Buzzard, Short-eared Owl 3
Hopton: Crossbill 4
Horsey: Wheatear 5
Ormesby Little Broad:
Little Grebe, Slavonian Grebe 2, Goldeneye 12, Firecrest, Treecreeper, Coal Tit
Strumpshaw: Bittern
Waxham:
White Wagtail

20 March
Barton: Red Kite, Sand Martin 2
Buckenham: Avocet 9, Little Ringed Plover, Dunlin 3, Water Pipit 3, Rock Pipit
Caister: Fulmar, Egyptian Goose 2, Ringed Plover, Chaffinch 40, Siskin 12, Snow Bunting 8
Filby Broad:
Slavonian Grebe
Gorleston: Chiffchaff
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Hen Harrier, Rough-legged Buzzard
Happisburgh: White Wagtail
Hopton:
Swallow, Grey Wagtail
Horsey: Hen Harrier, Wheatear 4
Ormesby Little Broad:
Slavonian Grebe 3
Winterton:
Marsh Harrier, Purple Sandpiper, Wheatear

19 March
Breydon: Little Ringed Plover, Iceland Gull
Buckenham:
Wigeon 500, Peregrine, Avocet 2, Little Ringed Plover 2, Golden Plover 14, Dunlin 11, Water Pipit 3
Great Yarmouth: Firecrest
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Rough-legged Buzzard
Happisburgh: Sand Martin 3, White Wagtail 2
Hopton:
Dartford Warbler, Wheatear, Black Redstart
Upton: Chiffchaff
Winterton: Hooded Crow

18 March
Acle Straight: Pink-footed Goose 125
Buckenham:
Avocet 18, Water Pipit 3, Rock Pipit
Cockshoot:
Smew
Great Yarmouth:
Mediterranean Gull 9
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Rough-legged Buzzard
Winterton: Sand Martin 2, Chiffchaff

17 March
Buckenham: Little Egret 3, Avocet 6, Ruff 4
Caister:
Linnet 4, Snow Bunting 8
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Rough-legged Buzzard
Happisburgh: Sparrowhawk, Common Buzzard 2
Hopton:
Marsh Harrier, Mediterranean Gull, Dartford Warbler
Horsey:
Hybrid Hooded X Carrion Crow strongly resembling Hooded Crow
Ormesby Little Broad:
Slavonian Grebe 2

16 March
Barton: Lesser Redpoll 3
Buckenham/Strumpshaw:
Common Buzzard 4
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Rough-legged Buzzard, Hen Harrier, Short-eared Owl 3
Happisburgh: Peregrine, Rock Pipit
Ormesby Little Broad:
Slavonian Grebe 4
Strumpshaw: Smew, Willow Tit 2 'claimed'

15 March
Breydon: Dark-bellied Brent Goose 2
Filby Broad:
Slavonian Grebe
Gorleston: Red-throated Diver 2, Gannet 5, Yellow-legged Gull
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Rough-legged Buzzard
Happisburgh: Grey Partridge 2, Siskin 8
Ormesby Little Broad:
Slavonian Grebe 3
Waveney Forest: Rough-legged Buzzard, Peregrine

14 March
Breydon: Bewick's Swan 11
Buckenham:
Little Egret, Peregrine 2, Wigeon 2,500
Bure Marshes:
Common Crane
Cockshoot:
Smew, Red Kite
Filby Broad:
Slavonian Grebe, Bittern, Scaup
Gorleston:
Red-throated Diver 4, Turnstone 10
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Rough-legged Buzzard
Hickling: Teal 500, Gadwall 100, Goldeneye 14, Ruff 5
Ludham:
Whooper SWan 14
Ormesby Little Broad:
Slavonian Grebe 3, Goldeneye 14
Stubb Mill: Common Crane 2
Winterton:
Common Crane 2

13 March
Breydon: Great Crested Grebe 3, Avocet 100, Black-tailed Godwit 350, Rock Pipit 2
Buckenham:
Little Egret, Taiga Bean Goose 5, White-fronted Goose 16, Peregrine 2, Barn Owl 3, Golden Plover 40, Water Pipit
Gorleston: Cormorant 200, Common Scoter 20
Filby Broad:
Slavonian Grebe
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Rough-legged Buzzard
Ormesby Little Broad: Slavonian Grebe
Strumpshaw: Bittern 5, Common Redpoll 3
Winterton: Woodcock

12 March
Breydon: Bewick's Swan 131
Buckenham:
Bewick's Swan 74
Cockshoot:
Smew
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Rough-legged Buzzard
Ormesby Little Broad: Slavonian Grebe 3

11 March
Breydon: Spotted Redshank, Mediterranean Gull 3
Buckenham:
Little Egret 2, Peregrine 2, Water Pipit 1
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Rough-legged Buzzard, Red Kite, Peregrine 2
Horsey:
Bewick's Swan 21
Hoveton:
Crossbill 14
Ormesby Little Broad:
Slavonian Grebe 3
Strumpshaw: Smew

10 March
Gorleston: Cormorant 551
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Rough-legged Buzzard, Marsh Harrier 4, Peregrine, Short-eared Owl 2
Ormesby Little Broad:
Slavonian Grebe 3
Strumpshaw: Willow Tit 'claimed'

9 March
Caister: Ringed Plover 2, Turnstone 3, Snow Bunting 32
Filby Broad:
Smew 2
Haddiscoe/Chedgrave Island: Rough-legged Buzzard
Ormesby Little Broad:
Slavonian Grebe 3
Scroby Sands: Cormorant 400
St. Olaves: Hen Harrier

8 March
Breydon: Common Buzzard, White Wagtail 4
Buckenham:
Bewick's Swan 2, Peregrine, Oystercatcher 7, Water Pipit 2
Gorleston:
Cormorant 60, Turnstone 18, Yellow-legged Gull
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Whooper Swan 3, Rough-legged Buzzard, Common Buzzard, Red Kite, Hen Harrier 3, Peregrine, Merlin
Strumpshaw:
Smew
Winterton: Eider 4, Firecrest

7 March
Berney: Tundra Bean Goose 34
Breydon:
Bewick's Swan 34, Dark-bellied Brent Goose 2, Goldeneye, White Wagtail 4
Buckenham:
Taiga Bean Goose 9
Burgh Castle:
Shelduck 11, Teal 179, Avocet 23, Dunlin 64, Curlew 503, Redshank 32, Ruff 17
Cantley Marshes:
Taiga Bean Goose 9
Gorleston:
Yellow-legged Gull
Great Yarmouth:
Mediterranean Gull 35
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Rough-legged Buzzard, Peregrine, Short-eared Owl 3
Hickling:
Whooper Swan, Teal 500, Garganey 2, Hen Harrier
Ormesby Little Broad:
Slavonian Grebe 2
Strumpshaw: Smew, Hen Harrier 3
Winterton: Rock Pipit

6 March
Breydon: Bewick's Swan 6, Dark-bellied Brent Goose 2, White Wagtail 3
Buckenham:
Pintail 4, Peregrine, Ringed Plover
Gorleston:
Eider
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Rough-legged Buzzard, Short-eared Owl 3
Cantley:
Taiga Bean Goose 7
Ormesby Little Broad:
Slavonian Grebe
Waveney Forest: Woodcock 4

5 March
Buckenham: Taiga Bean Goose 26
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Rough-legged Buzzard
Ormesby Little Broad:
Slavonian Grebe 2
Strumpshaw:
Smew

4 March
Buckenham: Pintail, Peregrine, Oystercatcher
Caister:
Snow Bunting 23
Gorleston:
Cormorant 243
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Rough-legged Buzzard 2
Horsey:
Red Kite
Hoveton:
Common Buzzard 6, Rough-legged Buzzard
Ormesby Little Broad:
Slavonian Grebe 2
West Somerton: Red Kite

3 March
Haddiscoe/Chedgrave Island: Bittern, Rough-legged Buzzard 2, Hen Harrier 2, Merlin, Peregrine, Short-eared Owl 3, Waxwing 2
Ormesby Little Broad:
Slavonian Grebe 2
Strumpshaw: Smew

2 March
Bradwell: Waxwing
Buckenham: Taiga Bean Goose 30
Cantley Marshes: Little Egret 4, Barn Owl 2, Cetti's Warbler 4
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Rough-legged Buzzard 2, Common Buzzard, Marsh Harrier 8, Hen Harrier 2, Merlin 2, Peregrine 2, Goshawk 'reported', Green Sandpiper, Short-eared Owl 5
Ormesby Little Broad:
Slavonian Grebe
St. Olaves:
Bittern, Waxwing
Strumpshaw:
Bittern 2, Smew 2
Winterton: Bewick's Swan 4

1 March
Breydon: Bewick's Swan 131, Dark-bellied Brent Goose 2
Gorleston:
Red-throated Diver 45, Gannet 44, Cormorant 150, Common Scoter 12, Mediterranean Gull 2, Yellow-legged Gull
Happisburgh:
Common Buzzard
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Bewick's Swan 80, Pink-footed Goose 100, Rough-legged Buzzard, Marsh Harrier 2, Merlin, Peregrine, Short-eared Owl 5
Lingwood:
Bewick's Swan 200
Ormesby Little Broad:
Slavonian Grebe
St. Olaves: Common Buzzard 7, Kingfisher 2
Winterton: Red Kite
[RETURN TO TOP OF PAGE]
28 February
Gorleston: Yellow-legged Gull
Walcott: Mediterranean Gull

27 February
Burgh Castle: Black-tailed Godwit 249
East Ruston: Grey Partridge 3, Woodcock, Barn Owl
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Rough-legged Buzzard, Marsh Harrier 6, Short-eared Owl 3
Happisburgh:
Dark-bellied Brent Goose 2, Common Scoter 6, Eider 11, Rock Pipit
Ormesby Little Broad:
Slavonian Grebe
Strumpshaw: Smew

26 February
Haddiscoe/Chedgrave Island: Rough-legged Buzzard
Sea Palling: Long-tailed Duck, Purple Sandpiper

25 February
Bradwell: Common Crane 2
Haddiscoe/Chedgrave Island: Rough-legged Buzzard
Walcott: Mediterranean Gull

24 February
Gorleston: Waxwing 7
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Rough-legged Buzzard, Hen Harrier, Short-eared Owl 7
Hopton:
Mediterranean Gull 3, Dartford Warbler

23 February
Gorleston: Waxwing 7
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Rough-legged Buzzard, Marsh Harrier 8, Hen Harrier, Peregrine, Bearded Tit

22 February
Gorleston: Waxwing 12
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Rough-legged Buzzard
Strumpshaw: Bittern 4, Smew, Common Redpoll 4

21 February
Filby Broad: Smew
Gorleston:
Great Crested Grebe 3, Waxwing 7
Great Yarmouth:
Mediterranean Gull 51
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Great White Egret, Rough-legged Buzzard, Hen Harrier, Short-eared Owl 2
Halvergate: Hen Harrier
Ormesby Little Broad:
Salvonian Grebe, Bittern
Strumpshaw:
Bittern, Smew

20 February
Breydon: Bewick's Swan 76, Dark-bellied Brent Goose 55, Little Gull, Stonechat
Buckenham:
Bewick's Swan 58, Common Buzzard
Cantley:
Bewick's Swan 19
Cantley Marshes:
Taiga Bean Goose 80
Gorleston:
Wigeon 25
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Rough-legged Buzzard 2, Hen Harrier, Short-eared Owl 6, Bearded Tit 9
Langley: Tundra Bean Goose 10
Strumpshaw:
Bittern 2, Bewick's Swan 90, Smew, Stonechat

19 February
Buckenham: Little Egret 2, Peregrine 2
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Rough-legged Buzzard
Strumpshaw: Bittern 4, Smew, Hen Harrier

18 February
Cantley Marshes: Taiga Bean Goose 34
Haddiscoe/Chedgrave Island: Pink-footed Goose 3000, White-fronted Goose 3, Rough-legged Buzzard
Strumpshaw: Bittern 4, Goosander, Smew

17 February
Buckenham: Taiga Bean Goose 98
Haddiscoe/Chedgrave Island: Rough-legged Buzzard 2, Hen Harrier 2
Strumpshaw: Bittern, Smew

16 February
Great Yarmouth: Mediterranean Gull 62
Horsey:
Golden Plover 500, Ruff
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Rough-legged Buzzard
Sutton: Whooper Swan 9, Bewick's Swan 51
Strumpshaw:
Bittern 4, Smew

15 February
Breydon: Dark-bellied Brent Goose 114, Ruddy Duck, Hen Harrier, Ja ck Snipe, Mediterranean Gull 5
Buckenham:
Taiga Bean Goose 15, White-fronted Goose 4
Gorleston:
Cormorant 60, Eider 2, Yellow-legged Gull
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Rough-legged Buzzard, Marsh Harrier 3, Hen Harrier, Short-eared Owl 2
Winterton: Common Crane 3, Short-eared Owl

14 February
Buckenham: Taiga Bean Goose 74, Peregrine, Short-eared Owl
Gorleston:
Yellow-legged Gull
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Rough-legged Buzzard 2 - '3 reported', Hen Harrier 3, Marsh Harrier 30 'claimed', Merlin, Short-eared Owl 4, Bearded Tit 20
Ranworth: Smew
Strumpshaw:
Bittern, Common Redpoll 2

13 February
Gorleston: Wigeon 18, Common Scoter 15, Mediterranean Gull
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Rough-legged Buzzard 2, Hen Harrier 3, Short-eared Owl 2, Green Sandpiper
Strumpshaw: Bittern, Smew, Hume's Warbler 'reported'
Waveney Forest: Woodcock 10

12 February
Buckenham: Common Buzzard
Cantley Marshes:
Taiga Bean Goose 74
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Taiga Bean Goose 10, Rough-legged Buzzard, Hen Harrier, Marsh Harrier 3, Merlin, Short-eared Owl

11 February
Haddiscoe/Chedgrave Island: Rough-legged Buzzard 2, Short-eared Owl 10, Green Sandpiper

10 February
Haddiscoe/Chedgrave Island: Rough-legged Buzzard
Sutton: Bewick's Swan 112

9 February
Cantley Marshes: Taiga Bean Goose 10
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Rough-legged Buzzard
Rollesby: Tundra Bean Goose 6
Strumpshaw: Bittern 2

8 February
Gorleston: Shelduck 5, Wigeon 30, Teal 30, Sanderling 2, Mediterranean Gull
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Bewick's Swan 2, Rough-legged Buzzard 2, Merlin, Peregrine, Hen Harrier 2, Short-eared Owl 12
Horsey: Hen Harrier
Walcott: Merlin
Waxham: Common Crane 10

7 February
Breydon: Dark-bellied Brent Goose 100, Pale-bellied Brent Goose
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Rough-legged Buzzard 2, Marsh Harrier 4, Hen Harrier 2, Short-eared Owl 4
St. Olaves: Black Redstart

6 February
Cantley Marshes: Taiga Bean Goose 6, White-fronted Geese 100
Haddiscoe/Chedgrave Island: Rough-legged Buzzard, Hen Harrier 2, Marsh Harrier 6, Short-eared Owl 3
Strumpshaw: Smew
Walcott: Mediterranean Gull

5 February
Cantley Marshes: Taiga Bean Goose 12, White-fronted Geese 90
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Rough-legged Buzzard 2, Hen Harrier 2, Short-eared Owl 5
Horsey:
Common Crane 3
Strumpshaw: Bittern 2

4 February
Acle Straight: Pink-footed Goose 2000, Barnacle Goose 9
Gorleston:
Lapland Bunting 'reported'
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Sparrowhawk, Rough-legged Buzzard, Hen Harrier, Merlin, Short-eared Owl 2
Halvergate:
Bewick's Swan 18
Rollesby:
Black Redstart
Strumpshaw:
Smew
Waxham:
Pale-bellied Brent Goose 47

3 February
Buckenham: Pink-footed Goose 8, Taiga Bean Goose 30, White-fronted Goose 80, Goosander
Haddiscoe/Chedgrave Island: Rough-legged Buzzard 2, Hen Harrier 2, Merlin, Green Sandpiper, Short-eared Owl 6
Halvergate: Bewick's Swan 10
Hardley:
Scaup
Ludham:
Whooper Swan 16
Rollesby:
Tundra Bean Goose 4
Sea Palling: Pale-bellied Brent Goose 47
St. Benets: Bewick's Swan 63

2 February
Haddiscoe/Chedgrave Island: Rough-legged Buzzard
Halvergate:
Whooper Swan 6
Hickling:
Smew 2
Ludham:
Bewick's Swan 150, Whooper Swan 10
Martham:
Smew, Common Crane
Sea Palling:
Pale-bellied Brent Goose 47, Purple Sandpiper 4
Stubb Mill: Hen Harrier 3, Merlin 2, Common Crane 12

1 February
Aldeby: Caspain Gull 2, Yellow-legged Gull
Barton:
Smew
Belton Marshes:
Red Kite
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Pink-footed Goose 1000, Red Kite, Rough-legged Buzzard, Marsh Harrier 2, Short-eared Owl 3
Happisburgh:
Merlin
Rollesby:
Tundra Bean Goose 7
Walcot:
Mediterranean Gull
Waveney Forest: Merlin, Water Rail, Woodcock 16
[RETURN TO TOP OF PAGE]
31 January
Belton Marshes: Bearded Tit 30
Breydon Water:
Rough-legged Buzzard, Lapland Bunting
Gorleston:
Gannet 6, Peregrine
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Rough-legged Buzzard 2, Hen Harrier, Peregrine, Short-eared Owl 4
Strumpshaw:
Bittern, Smew
Waveney Forest: Woodcock 25
Winterton:
White-fronted Goose 12, Common Buzzard, Hen Harrier, Peregrine, Common Crane 3, Mediterranean Gull, Woodcock

30 January
Barton: Smew, Hen Harrier
Filby:
Goosander
Gorleston:
Yellow-legged Gull
Great Yarmouth:
Cormorant 155, Mediterranean Gull 49
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Rough-legged Buzzard, Marsh Harrier 4, Hen Harrier, Peregrine, Short-eared Owl 2
Hickling:
Common Redpoll 2 'claimed'
Martham:
Bittern, Smew 2
Ormesby Little Broad:
Scaup
Stubb Mill:
Merlin 2, Common Crane 6

29 January
Haddiscoe/Chedgrave Island: Rough-legged Buzzard, Marsh Harrier 4, Hen Harrier 2, Short-eared Owl 2
Horsey:
Common Crane 3
Waxham:
Dark-bellied Brent Goose, Pale-bellied Brent Goose 14
Winterton: Pale-bellied Brent Goose

28 January
Acle Straight: Pink-footed Goose 2250, White-fronted Goose 2
Haddiscoe/Chedgrave Island: Bewick's Swan 2, Rough-legged Buzzard, Hen Harrier 3
Ludham: Bewick's Swan 92, Whooper Swan 25
Tunstall: Bewick's Swan 2
Strumpshaw: Bittern, Peregrine
Walcott: Red-throated Diver 94

27 January
Haddiscoe/Chedgrave Island: Rough-legged Buzzard
Strumpshaw:
Bittern, Common Redpoll 2

26 January
Breydon Water: Slavonian Grebe, Dark-bellied Brent Goose 90
Buckenham: Taiga Bean Goose 84, White-fronted Geese 60
Gorleston:
Cormorant 561
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Pink-footed Goose 40, Rough-legged Buzzard, Hen Harrier, Green Sandpiper, Short-eared Owl 4, Water Pipit, Bearded Tit 40
Reedham: White-fronted Geese 36, Hen Harrier, Peregrine

25 January
Buckenham: Taiga Bean Goose 47, White-fronted Goose 96
Gorleston:
Mediterranean Gull 4
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Rough-legged Buzzard, Hen Harrier, Short-eared Owl
Strumpshaw: Lesser Redpoll 50, Common Redpoll 2

24 January
Buckenham: Taiga Bean Goose 60, White-fronted Goose 100
Great Yarmouth:
Mediterranean Gull 14
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Rough-legged Buzzard
Hickling:
Water Pipit
Martham:
Smew 2, Hen Harrier
Sea Palling:
Purple Sandpiper 6
Walcott:
Dark-bellied Brent Goose 30, Pale-bellied Brent Goose 37
Waxham: Dark-bellied Brent Goose 22, Pale-bellied Brent Goose 2
Winterton: White-fronted Goose 14, Common Crane 3

23 January
Horsey: Hen Harrier, Common Crane 3
Ludham:
Bewick's Swan 210, Whooper Swan 15

22 January
Buckenham: Taiga Bean Goose 82, White-fronted Goose 104
Great Yarmouth:
Mediterranean Gull 39
Rockland:
Smew

21 January
Breydon Water: White-fronted Goose 15, Rock Pipit 2
Buckenham:
Pink-footed Goose 75, Taiga Bean Goose 91, White-fronted Goose 85, Peregrine 2, Ruff 25
Burgh Castle: Dark-bellied Brent Goose 30
Gorleston:
Cormorant 434
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Rough-legged Buzzard

20 January
Barton: Smew, Goosander 2
Breydon Water: White-fronted Goose 2, Merlin
Gorleston: Cormorant 343

19 January
Horsey: Marsh Harrier 3, Rough-legged Buzzard 'reported'
Hoveton: Hen Harrier
Ludham:
Bewick's Swan 50

18 January
Barton: Smew 4, Hen Harrier (+ Ferruginous Duck of unknown provenance)
Buckenham:
Taiga Bean Goose 50
Gorleston:
White-fronted Goose 35, Yellow-legged Gull
Hickling:
Common Crane 3
Ludham: Bewick's Swan 200

17 January
Barton: Bittern, Goldeneye 42, Smew 4 (+ Ferruginous Duck of unknown provenance)
Caister:
Snow Bunting 52
Cantley Marshes:
Taiga Bean Goose 15
Great Yarmouth:
Mediterranean Gull 47
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Dark-bellied Brent Goose 90, Rough-legged Buzzard, Hen Harrier, Green Sandpiper
Hickling: Smew
Stubb Mill:
Merlin, Common Crane 10
Trimmingham:
Pale-bellied Brent Goose 2

16 January
Barton: Smew 5 (+ Ferruginous Duck of unknown provenance)
Burgh Castle:
Dark-bellied Brent Goose 60, Pintail, Bar-tailed Godwit 33
Cantley Marshes:
Taiga Bean Goose 15
Gorleston:
Cormorant 425
Ludham:
Bewick's Swan 228, Whooper Swan 26
Stubb Mill:
Hen Harrier 2, Marsh Harrier 40, Merlin, Common Crane 19, Woodcock 20
Strumpshaw: Marsh Harrier 11

15 January
Barton: Smew 4 (+ Ferruginous Duck of unknown provenance)
Buckenham:
Taiga Bean Goose 20, Eurasian White-fronted Goose 65
Haddiscoe/Chedgrave Island: Rough-legged Buzzard
Ludham: Bewick's Swan 60, Whooper Swan 2

14 January
Barton: Smew 4
Cantley Marshes: Taiga Bean Goose 30, Eurasian White-fronted Goose 50
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Rough-legged Buzzard
Ludham:
Bewick's Swan 76, Whooper Swan 5
Winterton:
Common Buzzard

13 January
Barton: Smew 3
Haddiscoe/Chedgrave Island: Rough-legged Buzzard
Hickling:
Red-throated Diver
Walcott:
Mediterranean Gull
Winterton: Woodcock
Wroxham: Goosander

12 January
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Rough-legged Buzzard
Ludham:
Bewick's Swan 50, Whooper Swan
Winterton: Hen Harrier

11 January
Wroxham:
Common Buzzard

10 January
Buckenham: Dark-bellied Brent Goose, Hen Harrier
Burgh Castle:
Wigeon 2400
Haddiscoe/Chedgrave Island: Rough-legged Buzzard
Winterton:
Woodcock 10

9 January
Caister: Green Sandpiper, Short-eared Owl, Snow Bunting 17
Haddiscoe/Chedgrave Island: Rough-legged Buzzard
Winterton: Woodcock 13, Kingfisher

7 January
Haddiscoe/Chedgrave Island: Rough-legged Buzzard

6 January
Barton: Peregrine 2
Belton Marshes:
Bittern, Kingfisher, Bearded Tit 21
Cantley Marshes:
Taiga Bean Goose 50, Eurasian White-fronted Goose 100
Haddiscoe/Chedgrave Island: Rough-legged Buzzard, Hen Harrier, Sparrowhawk, Peregrine, Short-eared Owl
St Olaves: Goosander
Waveney Forest: Woodcock 35

5 January
Barton: Smew (+ Ferruginous Duck of unknown provenance)
Haddiscoe/Chedgrave Island: Rough-legged Buzzard
Horsey: Common Crane 7
Waveney Forest: Woodcock 35
Waxham: Common Crane 2
Wroxham: Scaup 2

4 January
Barton: Smew 2 (+ Ferruginous Duck of unknown provenance)
Haddiscoe/Chedgrave Island: Rough-legged Buzzard, Hen Harrier 2, Peregrine, Short-eared Owl 2
Horsey: Common Crane 4
Sea Palling: Purple Sandpiper 5
Strumpshaw:
Bittern 3, Marsh Harrier 11, Caspian Gull 'claimed'
Waveney Forest:
Woodcock 46

3 January
Barton:
White-fronted Goose, Goldeneye 50, Smew 2 (+ Ferruginous Duck of unknown provenance)
Buckenham:
Peregrine 2
Burgh Castle:
Teal 614, Common Buzzard, Ruff 22
Caister:
Snow Bunting 30
Cantley Marshes: Taiga Bean Goose 55, Eurasian White-fronted Goose 60
Haddiscoe/Chedgrave Island: Rough-legged Buzzard, Hen Harrier 3, Short-eared Owl 2
Potter Heigham: Eurasian White-fronted Goose c300 'estimated'
Sea Palling: Black-throated Diver 'claimed', Purple Sandpiper 7
Waveney Forest:
Woodcock 56
Wroxham:
Ring-necked Duck, Smew, Mediterranean Gull

2 January
Belton Marshes: Hen Harrier 2
Buckenham:
Bittern, Eurasian White-fronted Goose 125, Peregrine
Cantley Marshes:
Taiga Bean Goose 114 'claimed count', Eurasian White-fronted Goose 170, Water Pipit
Haddiscoe/Chedgrave Island: Rough-legged Buzzard
Wroxham: Ring-necked Duck

1 January
Belton Marshes: Marsh Harrier 4, Short-eared Owl
Breydon Water:
Cormorant 150, Spotted Redshank
Buckenham:
Taiga Bean Goose 78, Eurasian White-fronted Goose 60, Peregrine, Water Pipit, Bearded Tit 7
Burgh Castle: Little Egret 3, Hen Harrier, Ruff 4, Short-eared Owl, Barn Owl
Gorleston: Waxwing
Haddiscoe/Chedgrave Island:
Rough-legged Buzzard, Short-eared Owl 4
Ludham: Bewick's Swan 110, Whooper Swan 18
Wroxham: Ring-necked Duck (+ Ferruginous Duck of unknown provenance)

Acknowledgements
As well as the bird information services, records were supplied by members of the Great Yarmouth Bird Club, in particular Peter Allard, Adrian Boote, Kevin Brett, Keith Dye, Andrew Grieve, Andrew Harriss, Dot Machin, Paul Noakes, Doug Mayes and Steve Smith; also Tim Allwood, James Appleton, Dave Farrow, Ilya Maclean, Roy Robinson, David Russell, Rob Wilton, Stewart Wright and the Winterton Bird Spotting Collective.


<---- Return to top of sightings page
<---- View sightings archive from previous years
<---- Return to Great Yarmouth Bird Club home page